wielkanoc 2017

2018/10/13_Rekreacyjna_sobota/Zabowo
ŻABOWO. W sobotę, 13 października br., na godz. 15.00, w Żabowie, sołtys Janusz Kozieł wraz Radą Sołecką zorganizowali dla dzieci ognisko. Zaproszony na nie został również burmistrz Robert Czapla, a także dyrektor Publicznej Biblioteki Miejskiej Aneta Wysoszyńska i dyrektor nowogardzkiego szpitala Kazimierz Lembas. Dzieci, oprócz ogniska i wspólnego pieczenia kiełbasy, otrzymały od burmistrza zestawy gier planszowych, zaś od sołtysa i Rady paczki.

Była muzyka, poczęstunek, ale również konkursy i śpiewy przy mikrofonie. Spotkanie to było również okazją do przedstawienia przez dyr Anetę Wysoszyńską nowej oferty działań dydaktycznych ze strony biblioteki we współpracy z miejscową szkołą – pani dyrektor Karolina Jaklińska –  również była obecna na spotkaniu. Zaproszenie na biblioteczne zajęcia zostało skierowane do wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku.

Następnie głos zabrał dyrektor szpitala, który zachęcił osoby starsze do skorzystania ze szczepień w ramach akcji Senior 65+ oraz poinformował o otwarciu nowej poradni w nowogardzkim szpitalu – ortopedycznej.

***

mt_galery:2018/10/13_Rekreacyjna_sobota/KonarzewoKONARZEWO. W sobotni wieczór (13 października br., o godz. 17.00), na terenie nowo oddanego placu zabaw, została zorganizowana biesiada wiejska, na którą zaproszony został burmistrz Robert Czapla. Mieszkańcy w ten sposób chcieli podziekować za wybudowanie placu zabaw dla ich dzieci. Dzieci zaprosiły burmistrza do wspólnej zabawy w piłkę nożną, ten zaś wręczył młodym mieszkańcom gry planszowe, aby mogli razem spędzać wolny czas.

To dzięki staraniom burmistrza Roberta Czapli, sołtys Konarzewa Doroty Dendał i kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Rolnictwa Ewy Jakubcewicz jest dziś w Konarzewie teren gminny, gdzie znajduje się obecnie nowy plac zabaw, a w kolejnych latach ma tam zostać wybudowana świetlica wiejska.

Przypomnijmy, że w dniu 4 stycznia 2016 r., gmina Nowogard, po blisko rocznych staraniach, dokonała zakupu nieruchomości niezabudowanej, w celu lokalizacji placu zabaw dla dzieci z sołectwa Konarzewa, od Agencji Nieruchomości Rolnej. Podpisany został stosowny akt notarialny i działka za kwotę 24.100 zł stała się własnością gminną. Problemem w Konarzewie było to, że Gmina na terenie sołectwa nie posiadała żadnego gruntu, na którym mógłby powstać plac zabaw, stąd też decyzja burmistrza Roberta Czapli, aby zakupić odpowiedni grunt. Był to pierwszy krok do powstania na terenie tego sołectwa placu zabaw. W dniu 9 czerwca  2016 r., przekazał on umową użyczenia Sołectwu Konarzewo, reprezentowanemu przez sołtys Dorotę Dendal, działkę 16/1 o powierzchni 778 m2 z przeznaczeniem na lokalizację placu zabaw i małego boiska.

W marcu 2018 r., burmistrz Robert Czapla, podpisał umowę na wykonanie w Konarzewie placu zabaw dla dzieci. Na powierzchni 151 mkw, postawione zostały m.in. takie elementy jak: most linowy, wieża z daszkiem, ścianka i zjeżdżalnia dla dzieci. Na placu zabaw zamontowane zostały ławki i kosze na śmieci. Prace montażowe, według zawartej z wykonawcą umowy, zakończyły się w maju br., zaś w 13 sierpnia br., burmistrz Robert Czapla wraz z sołtys Konarzewa, mieszkańcami i dziećmi, dokonał uroczystego otwarcia placu zabaw.

***

2018/10/13_Rekreacyjna_sobota/Dlugoleka
DŁUGOŁĘKA. Na wieczór kareoke zaprosił burmistrza Roberta Czaplę sołtys Długołęki Jacek Jankowski. W świetlicy wiejskiej sołectwa Długołęka, w sobotni wieczór (13 października o godz. 20.00) zgromadziła się liczna grupa mieszkańców i to w różnym wieku. Na początku nieśmiało, jednak zachęcani przez burmistrza i wspierani przez niego w śpiewie, z upływem minut mieszkańcy co raz chętniej włączali się do wspólnego śpiewu. Co odważniejsi chwytali sami za mikrofon i śpiewali zaproponowane utwory solo. Zabawa przednia, dużo śmiechu i "walka" o nagrody, które ufundował burmistrz Robert Czapla dla najlepszych śpiewaków kareoke.

Była to kolejna inicjatywa sołtysa Długołęki Jacka Jankowskiego, który od początku bycia sołtysem, bardzo się angażuje w życie lokalnej społeczności. To właśnie dzięki niemu wyremontowana została przy wsparciu burmistrza Roberta Czapli świetlica, wybudowany został plac zabaw, siłownia zewnętrzna. Przy szkole w Długołece wybudowana została sala gimnastyczna, wyremontowane zostało boisko sportowe. Obecnie przy świetlicy powstały sanitariaty, zas w szkole bedzie remontowany dach i wymieniane okna.

Sołtys Jacek Jankowski jest znanym społecznikiem wśród sołtysów gminy Nowogard, który chętnie pomaga każdemu, kto się do niego o pomoc zwróci. Podejmuje również kroki, aby swoje lokalne środowisko zintegrować, dlatego wiele działań podejmuje nie tylko z gminą, ale zaprasza do wspólnych działań miejscowego księdza probioszcza i dyrektor szkoły. Jak sam powiedział, w ciągu 10 lat udało mu się pozyskać dla sołectwa, jako sołtys i prezes Stowarzyszenia "Jutrzenka" blisko 100 tys zł z róznych konkursów i grantów, nie wliczając do tego funduszu sołeckiego. Jak widać, razem możemy więcej.   (ps)